Dojrzali zmieniają zwinnie

Doskonalenie organizacji
Szkolenia Doradztwo Coaching
Doskonalenie organizacji
Szkolenia Doradztwo Coaching
Bento Marek Naumiuk
Przejdź do treści

Dojrzali zmieniają zwinnie

Bento Marek Naumiuk
Opublikowane według Marek Naumiuk w Zarządzanie Zmianą · 26 Marzec 2019
Tags: zarządzaniezmianąagilezwinnośćwfirmiekulturaorganziacyjna
Elementem ściśle związanym  z wprowadzaniem zmian w organizacji jest określenie jej  dojrzałości zmianowej. Poziom dojrzałości można wyznaczyć poprzez  określane podejścia, sposobów i używanych metod.
Oto pięć a właściwie sześć poziomów dojrzałości

 
Poziom 0 – Jest dobrze, nic nie trzeba zmieniać.
   
Są to graniczącej w których, jeśli zmiany są wdrażane to tylko wtedy,  gdy są one wymuszone z zewnątrz np., wprowadzenie kasy fiskalnej.  Zwykle osoby decyzyjne, właściciele wychodzą z założenia, że po co  zmieniać, skoro jest dobrze. Kiedyś nawet usłyszałem takie stwierdzenie:  „skoro jest kolejka to znaczy, że mamy dobra ofertę i szkoda czasu na  jakiekolwiek zmiany. Trzeba dbać by nie zabrakło towaru, No i by cena  była niska”. Jak się łatwo domyśleć żywot takich firm nie jest zbyt  długi. Chyba że przeskoczą na wyższy poziom. Wówczas koniec firmy jest  odłożony w czasie.  
Poziom 1 – No dobrze, ale jeśli już, to musi wyjść na 100%.
Takie firmy mają świadomość konieczności zmian. Jednak robią to  niechętnie, a jeśli już, to cała odpowiedzialność starają się przerzucić  np. na konsultanta. Spotkałem się kiedyś z takim decydentem.  Powiedział: „dobrze, to za trzy miesiące jaką będę mieć sprzedaż, ile?”
 
Poziom 2 – Wiem najlepiej, jak to ma wyglądać.  
To jest poziom, gdzie organizacja jedzie na „ręcznym”. W przenośni i  dosłownie. Zwykle jest dosyć powolna i można zaobserwować w niej ręczne  sterowanie. Istnieje jeden, jedyny decydent, który nikogo nie słucha.  Wdraża zmiany tak, jak jemu się subiektywnie wydaje najlepiej. Ale  zmiany zachodzą.
   

Poziom 3 – Mamy sprawdzone metody od wieków.  
Organizacje, które bardzo długo planują, tysiąc razy sprawdzają i  upewniają się ze wszystko zostało przemyślane i przewidziane. Bardzo  często w takich organizacjach jest powoływany zespół do opracowania i  wdrożenia zmiany. Jak już dojdą do odpowiednich wniosków to kaskadują  zadania w dół i czekają rok na efekty.
Poziom 4 – To interesujące.  
Organizacje działają prawie jak te na poziomie 3. No dobrze może  zdecydowanie szybciej. Osoby zarządzające słyszały o zwinności i nawet  zgadzają się na nią, ale tylko w przypadku pomniejszych zmian.
   

Poziom 5 – Jesteśmy zwinni i dobrze nam z tym.
W takich organizacjach buduje się interdyscyplinarne zespoły  projektowe. Maja one wsparcie osób z najwyższego poziomu, czyli zarządu  albo wręcz członkowie zarządu są członkami takich zespołów z takimi  samymi prawami, jak pozostali pracownicy. Wdrożenie opiera się o  eksperymentowanie, testowanie i wyciąganie wniosków z rezultatów działań  oraz informacji zwrotnych płynących od pracowników i innych osób.

W jakiej organizacji pracujesz? Czy poziom 5 to już max?
Zapraszam do dyskusji.

">

Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Bento Marek Naumiuk
Legionowa 4/7
20-048 Lublin
NIP 946-118-52-84
REGON 432486554
Konto 57 1030 0019 0109 8503 0008 8681
© Bento Marek Naumiuk 2010 - 2023
Wróć do spisu treści