Organizacja zwinna w 100%

Doskonalenie organizacji
Szkolenia Doradztwo Coaching
Doskonalenie organizacji
Szkolenia Doradztwo Coaching
Bento Marek Naumiuk
Przejdź do treści

Organizacja zwinna w 100%

Bento Marek Naumiuk
Opublikowane według Marek Naumiuk w Kultura organizacyjna · 3 Lipiec 2020
Tags: zwinnośćagilekulturaorganizacyjna
Jaką organizacje, firmę, branże określiłbyś jako całkowicie zwinną czyli nie mniej niż 100% agile?

Czy w ogóle taka istnieje?

A gdybym powiedział, że to jest wojsko?

Być  może dla wielu osób brzmi to dziwnie. Dla mnie też tak zabrzmiało, gdy  czytałem wywiad z byłą major izraelskiej armii a obecnie Transformation  Leader w ThoughtWorks – Vered Netzer.

Mało tego, dla niej armia to organizacja nawet w 200% zwinna.

Z  drugiej strony pamiętajmy, akronim VUCA przyszedł do świata biznesu z  wojskowości. Przy okazji, jeśli nie lubisz rozszyfrowywać oryginalnego  skrótu możesz użyć tego jaki używamy w Szkole Zarządzania Zmianą  autorstwa Wiesława Grabowskiego – SPAM (mówimy, że sytuacja jest  szybkozmienna, płynna, arcyzłożona i mętna).

Tak się składa, że  dawno temu byłem szkolony w Szkole Podchorążych Rezerwy w Toruniu.  Czytając wywiad przypomniała mi się wspaniała ekipa kolegów, długie  godziny tenisa ziemnego i zimne piwo nad Wisłą.

Ale czy były w tamtym wojsku choćby elementy zwinności?

I  tu do głowy przychodzi mi pewne zdarzenie. Otóż przed przysięgą bardzo  dużo czasu poświęca się na trening musztry. Gdy pytaliśmy: po co?  Odpowiedź brzmiała, że po przysiędze jest defilada. I tyle. Poczucia  celu zbytnio nie mieliśmy ale też nie mogliśmy nie ćwiczyć.
Tak  się złożyło, że jeden z kolegów miał bardzo duży problem by utrzymać  krok i maszerować równo z innymi. Nasz dowódca podjął decyzję, że w dniu  przysięgi kolega zaraz po ślubowaniu „zniknie na tyłach w zawczasu  zaplanowanym miejscu” i nie będzie brał udziału w defiladzie.

Jak była nasza reakcja i co zrobiliśmy?

Po  pierwsze decyzja była dla nas nie do przyjęcia. Nawet to nie była opcja  do rozważenia. NIe konsultując tego z dowódcą wieczorami ćwiczyliśmy  dodatkowo z kolegą tak aby mógł wystąpić w defiladzie. Jak wszyscy to  wszyscy. Nie wiem czy wiedział o tym dowódca ale nie przeszkadzał i to  było ważne. Finał był taki, że kolega mógł wziąć udział w defiladzie bo  tak działa zwinny zespół.

Czy byliśmy zwinni? Tak.
Czy w  przypadku musztry chodzi tylko o defiladę? Nie. Sam moment, gdy równo  maszerowaliśmy dawał nam poczucie wspólnoty, zespołowości, siły i  sprawczości. Ten cel musieliśmy odkryć sami.

To z perspektywy członka zespołu.

A co o zwinnych liderach mówiła Vered Netzer?
Przede wszystkim armia to nie jest dowodzenie i kontrola a jest to dowodzenie i odpowiedzialność.

Dowódcy liderzy mają dwa główne cele:
  1. Określić oczekiwany wynik
  2. Być aktywatorem (org. be an enabler)

Żołnierze  muszą mieć jasną wiedzę jaki jest cel działania i jaki ma być efekt.  Ponieważ to oni będą „w akcji” muszą umieć zaplanować pierwszy krok,  podejmować odpowiednie decyzje, rozwiązywać problemy. Muszą umieć  akceptować to co się dzieje wokół i szybko się dostosowywać.
Rolą lidera jest zbudowanie odpowiedniej kultury tak aby to się mogło zadziać.

I zapewne dlatego rady jakie daje Vered liderom to:
  1. Przestań  mówić ludziom JAK mają wykonywać swoją pracę – to jeden z motywatorów  wewnętrznych, potrzeba autonomii. Ludzie lubią wykonywać swoją pracę „po  swojemu”,
  2. Zdobądź zaufanie zespołu – to jest zadanie lidera, zespół musi ci ufać,
  3. Inspiruj  zespół by mógł sam znaleźć rozwiązanie – to ludzie są na pierwszej lini  i sami powinni wiedzieć czego potrzebują by pójść dalej,
  4. Plan =  kontroli wykonalności – sytuacja potrafi zmieniać się błyskawicznie.  Planuj i modyfikuj swoje działania tak aby pamiętać jaki masz dostarczyć  efekt,
  5. Nauka ma wartość – porażka jest tylko wtedy, gdy nie wyciągasz wniosków z doświadczeń.

Czy tyle wystarczy wskazówek dla lidera? Na ten moment tak.

Ale gdybyś chciał wiedzieć więcej to zapraszam do kontaktu lub od razu na zwinne szkolenia.


Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Bento Marek Naumiuk
Parkowa 6/33
21-002 Snopków
NIP 946-118-52-84
REGON 432486554
Konto 57 1030 0019 0109 8503 0008 8681
© Bento Marek Naumiuk 2010 - 2024
Wróć do spisu treści