To tylko 16% czyli Rogers robi "robotę".

Doskonalenie organizacji
Szkolenia Doradztwo Coaching
Doskonalenie organizacji
Szkolenia Doradztwo Coaching
Bento Marek Naumiuk
Przejdź do treści

To tylko 16% czyli Rogers robi "robotę".

Bento Marek Naumiuk
Opublikowane według Marek Naumiuk w Zarządzanie Zmianą · poniedziałek 12 Lip 2021
Tags: rogerszmiana
O czym jest ta historia?

   
W ubiegłym tygodniu zakończyłem warsztaty “Narzędzia Design Thinking w  budowaniu strategii biznesowej i marketingowej”. Było super.
   

I ?

   
Jak się okazuje grupa zapaleńców, po tym jak dwa ośrodki zostały  połączone w nowy “twór”, szybko stwierdziła, że potrzebna jest strategia  dla nowej organizacji. Zdobyli środki na warsztaty i potem potoczyło  się wszystko szybko. Zostałem zaproszony by pomóc.
   
Spotkałem siedem niezwykle zaangażowanych i otwartych osób.  Zaczęliśmy mocno, jeszcze przed warsztatami telefony, rozmowy i …. praca  domowa.
   

Warsztaty

   
Pierwszy dzień był dla mnie szczególny, działaliśmy w dobrym tempie  przechodząc przez kolejne kroki, narzędzia. Było twórczo i  entuzjastycznie.

   
I nagle “ludzie”

   
W pewnym momencie ktoś wspomniał: “ale przecież X będzie przeciwny”.  Ktoś inny dodał, że “Y także będzie przeciw i na pewno powie, że to nie  ma sensu”. W tym momencie poziom energii zaczął spadać.
   
Zapytałem jak dużo osób może być przeciwko nowej strategii, w odpowiedzi usłyszałem kilka imion.
   

Lekarstwo?

   
Nie miałem tego w planie. Sprawdziłem czy wiedzą jak ludzie reagują  na zmiany i czy wiedzą jakie mogą mieć postawy? Tu odpowiedź była  negatywna.
   
Opowiedziałem, że tak na dobrą sprawę osób opornych średnio w  organizacji jest 16% (dokładnie 15,9%). Opowiedziałem, że mają też inne  postawy i w zasadzie przedstawiłem teorię Rogersa zwana “Dyfuzją  innowacji”.

   
Efekt

   
Energia zaczęła rosnąć a ja usłyszałem, że “przecież to tylko 16% i  do tego A może być pierwszym naśladowcą a B na pewno jest we wczesnej  większości” I tak było już do końca warsztatów.

   
Czy tak jest zawsze?

   
Okazuje się, że jest to bardzo częste, że skupiamy się na tych  osobach, które są  przeciwnikami zmiany i jednocześnie zapominamy o  tych, którzy chętnie zmianę poprą. A to jest duży błąd. Warto wiedzieć  jak ludzie reagują na zmiany, jak mają postawy
   

Chcesz więcej?

   
Na warsztatach, w części poświęconej ludziom w zmianie,  sporo czasu  poświęcamy postawom, reakcjom i przede wszystkim sposobom postępowania  podczas wdrażania zmian. Czy to jest trudne? ….. nie.
   
Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Bento Marek Naumiuk
Parkowa 6/33
21-002 Snopków
NIP 946-118-52-84
REGON 432486554
Konto 57 1030 0019 0109 8503 0008 8681
© Bento Marek Naumiuk 2010 - 2024
Wróć do spisu treści