Zmiana kultury organizacyjnej na kulturę coachingową

Doskonalenie organizacji
Szkolenia Doradztwo Coaching
Doskonalenie organizacji
Szkolenia Doradztwo Coaching
Bento Marek Naumiuk
Przejdź do treści

Zmiana kultury organizacyjnej na kulturę coachingową

Bento Marek Naumiuk
Opublikowane według Marek Naumiuk w Zarządzanie Zmianą · 11 Lipiec 2017
Tags: kulturaorganizacyjnazmianazwinnośćzwinnologiaagile
Zmiana kultury organizacyjnej może dać okazję do nauki na błędach, ale może też być źródłem pozyskiwania najlepszych praktyk.
Często można usłyszeć stwierdzenie, że „lepiej uczyć się na cudzych błędach niż swoich”. Takie rozwiązanie jest na pewno tańsze i bezpieczniejsze. Można też korzystać z pozytywnych przykładów.

OPIS PRZYPADKU
Miałem okazję współpracować z firmą z branży finansowej, która  wdrożyła dużą zmianę i zrobiła to w sposób, który zakończył się  sukcesem.
PROBLEM
W firmie został zdiagnozowany problem. Polegał na tym, że liniowi  pracownicy rzadko brali odpowiedzialność w 100% za swoje działania na  siebie co skutkowało tym, że ich przełożeni przejmowali ich zadania i w  efekcie zaniedbywali swoje. Mało tego, ta „odwrócona kaskada”  przechodziła na kolejnych menadżerów.
Po kolejnej analizie znaleziono winnego w postaci stylu zarządzania.  Menadżerowie stosowali podejście niezwykle dyrektywne co po części można  było wytłumaczyć wyjątkowo dużym „ciśnieniem” na wynik.
Dotychczasowe szkolenia i inne działania mające na celu rozwijanie umiejętności menadżerskich były mało efektywne.

PROPONOWANE ROZWIĄZANIE – EKSPERYMENT

Osoby zarządzające postanowiły zmienić sytuację. Zdecydowano by  zrobić eksperyment. Polegał na tym, że nowy sposób pracy z podwładnymi  został wypracowany przez samych menadżerów a nie narzucony odgórnie.  Założono, że w wyniku nowego podejścia pracownicy liniowi będą brać  odpowiedzialność za swoje działania. To z kolei „zaoszczędzi” konkretną  ilość czasu menadżerom, aby mogli zająć się sprawami, na które zwykle  nie starczało czasu a miało służyć rozwojowi biznesu. W efekcie nastąpi  poprawa „twardych” wyników biznesowych.
Ponieważ eksperyment zakończył się sukcesem kolejnym krokiem było wdrożenie rozwiązania w całej firmie.

WDROŻENIE
Plan był imponujący: Zmiana kultury organizacyjnej na kulturę coachingową.

W tym celu zostali zatrudnieni trenerzy zewnętrzni, których zadaniem  było, poza wsparciem, uwiarygodnienie pomysłu, czyli pokazanie, że nie  jest to kolejny wymysł „góry” a że w taki sposób w innych firmach  pracują menadżerowie i przynosi im efekty.

Zgodnie z harmonogramem, w każdym regionie początek zmiany  rozpoczynał się od spotkania Kick-off. Na nim wszyscy zaproszeni mogli  rozwiać wątpliwości i dowiedzieć się: dlaczego, po co, jak to będzie  wyglądać, na jakie korzyści mogą liczyć, kto to będzie realizować, czy  ktoś to już wcześniej zrobił i jakie miał efekty?

Także każdy mógł spróbować odrobinę coachingu podczas krótkich ćwiczeń.

Następnie każdy z menadżerów uczestniczył w dwudniowym szkoleniu  ucząc się poprzez ćwiczenia praktyczne nowego modelu pracy. Na  zakończenie otrzymywał prace domową, którą było przeprowadzenie rozmowy  ze swoim podwładnym. Ponieważ rozmowa była nagrywana, miałem okazje  sprawdzić wyniki i na ich podstawie zaplanować kolejne kroki wsparcia  menadżera we wdrażaniu kultury coachingowej.

Po kilku miesiącach pracy, menadżer miał możliwość zdać egzamin i uzyskać stosowny certyfikat.

Przystępując do projektu obawiałem się jak na taką zmianę zareagują  ci menadżerowie, którzy mieli wcześniej bardzo dobre wyniki, czy będą  chcieli cokolwiek zmieniać/dodać w swojej pracy?

Obawy były niepotrzebne. Trener spoza organizacji, powiew „świeżego”  powietrza, przekonanie ich, że gdzie indziej tak ludzie pracują  wystarczyło by spróbowali i przekonali się do nowego. Miło było usłyszeć  na zakończenie od menadżera uważanego za eksperta: „wiesz, podoba mi się, teraz nie muszę się tak męczyć, by mieć wynik, mam czas na inne sprawy”.

NAJLEPSZE PRAKTYKI
Jak się okazuje można zmienić kulturę organizacyjną w firmie. To co  stało za sukcesem opisanego przypadku to (nie wszystko, ale  najważniejsze):
  • Dobrze zdiagnozowany problem,
  • Zaangażowanie pracowników do jego rozwiązania,
  • Rozważenie różnych opcji i wybranie najbardziej obiecującej,
  • Przeprowadzenie eksperymentu na potwierdzenie tezy,
  • Kompleksowe wsparcie pracowników,
  • Ciągła komunikacja celu zmiany,
  • Zewnętrzne wsparcie.

">

Nie ma jeszcze żadnych recenzji.
0
0
0
0
0
Bento Marek Naumiuk
Legionowa 4/7
20-048 Lublin
NIP 946-118-52-84
REGON 432486554
Konto 57 1030 0019 0109 8503 0008 8681
© Bento Marek Naumiuk 2010 - 2023
Wróć do spisu treści